| 1250 | |
| Distance between centres | 6000 mm |
| Max. weight of workpiece | 8000 kg |
| Spindle bore | 115 mm |
| 940 |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in excellent condition. Inspection and testing possible upon agreement.
The TOS Čelákovice SU 125/6000 universal center lathe represents a robust solution for precise machining of large and heavy rotating components in demanding engineering environments. This conventional machine is ideal for both roughing and finishing operations on workpieces of extraordinary lengths and weights. Its main advantages include high structural rigidity and a long service life, ensuring stable performance and reliability when machining large-format shafts or rollers with an emphasis on production efficiency.
| YOM: | 0 |
| 840 | |
| Distance between centres | 2750 mm |
| Max. weight of workpiece | 6000 kg |
| 530 | |
| Spindle bore | 82 mm |
| 7 - 900 | |
| Control system | NO |
| YOM: | 1966 |
| 3000 | |
| Distance between centres | mm |
| Max. weight of workpiece | 2500 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1972 |
| 1600 | |
| Distance between centres | 10000 mm |
| Max. weight of workpiece | 28000 kg |
| 0 - 355 | |
| 1200 | |
| 12000 x 2800 x 2400 | |
| 46200 | |
| Control system | YES |
| Sinumerik 802 C |
| YOM: | 0 |
| Max. diameter of workpiece | 1400 mm |
| 8000 | |
| Control system | NO |
| YOM: | 1966 |
| 1600 | |
| Distance between centres | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| 40 | |
| Control system | NO |