| Control system Siemens | Simatic S 5 |
| Max. length of grinding | 24 in |
| Max. width of grinding | 16 in |
| Max. workpiece height | 15 in |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Machine dimensions l x w x h | 0 x 108 x 100 in |
| Machine weight | cca 2100 kg |
Subject to change of technical parameters.
WORK SPACE
Groove: 1 x 14 H7
Table load max.: 600 kg
AXIS X – LONGITUDINAL FEED
Adjustable range: 10 – 650 mm
Table drive: hydraulic
Feed speed: 2 – 28,000 mm/min
Feed rate setting: rotary regulator
Reversal of feed operation: contactless
Track length adjustment: adjustable stops
Table control: with a button
Y AXIS – VERTICAL FEED
Distance of the table from the center of the spindle: 140 – 525 mm
Vertical displacement drive: electromechanical
Vertical feed speed: 180 mm/min
Feed adjustment: electric wheel or button
Smallest allowance: 0.001 mm
Measuring: rotary sensor
Z AXIS – TRANSVERSE FEED
Transverse displacement max..: 400 mm
Transverse feed drive: electromechanical
Cross feed speed: 100 – 1,000 mm/min
Transverse feed for stroke: 0.5 – 40 mm
Transverse shift control: mechanical lever or button
Measuring: screw
AXIS C – GRINDING SHAFT
Motor: 3.7 kW
Spindle speed: 1400 min -1
Grinding disc, standard: 300 x 50 x 76.2 mm
Shaft mounting: precision rolling bearings
Lubrication: constant filling for the entire service life of the headstock
CONTROL SYSTEM
The heart of the control system is a modern SPS SIMATIK S5 (SIEMENS).
The machine in good technical condition, can be testet under power.
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 630 mm |
| Max. width of grinding | 200 mm |
| Max. workpiece height | 300 mm |
| Spindle bearing grinders | |
| Clamping area of table | 200 x 630 mm |
| Max. weight of workpiece | 180 kg |
| Max. diameter of grinding wheel | 130 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 200 mm |
| Main motor power | 1,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2460 x 1350 x 1480 mm |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 1971 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 630 mm |
| Max. width of grinding | 230 mm |
| Max. workpiece height | 350 mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 630 mm |
| Max. width of grinding | 230 mm |
| Max. workpiece height | 500 mm |
| Spindle bearing grinders | Vertikální |
| Machine dimensions l x w x h | 2710 x 1495 x 1670 mm |
| Machine weight | 2200 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 1000 mm |
| Max. width of grinding | 320 mm |
| Max. workpiece height | mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x1936x2260 mm |
| Machine weight | 5000 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Max. length of grinding | 1015 mm |
| Max. width of grinding | 405 mm |
| Max. workpiece height | 395 mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Table dimensions | 400 x 1000 mm |
| Total input | 8,5 kVA |
| Machine weight | 3500 kg |