| Max. length of grinding | 144 in |
| Max. width of grinding | 58 in |
| Max. weight of workpiece | 15000 kg |
| Distance between columns | 60 in |
| Dimensions of table working surface | 129.2 x 50 in |
| Working feed | 0 in/min |
| Rapid feed | 142/284/1420/2840 m/min |
| Machine dimensions l x w x h | 310.2 x 448 x 198.4 in |
| Machine weight | 61130 kg |
Subject to change of technical parameters.