| Max. diameter of workpiece | 40 in |
| Modul | 10 - |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 124.8 x 74.8 x 101 in |
| Machine weight | 10000 kg |
Subject to change of technical parameters.
Machine in good technical condition.
The TOS Čelákovice FO 10 gear hobbing machine represents a robust and reliable solution for the precise machining of spur and worm gears. This classic machine is an ideal choice for single-piece and small-batch engineering production, where emphasis is placed on mechanical durability and simple operation. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and long service life, making it an efficient tool for expanding production capacities in the field of conventional gear machining.
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 1000 mm |
| Modul | 10 - |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3120x1870x2525 mm |
| Machine weight | 8700 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 3500 mm |
| Modul | 30 - |
| Machine dimensions l x w x h | 7 410x 5 400x 4 820 mm |
| Max. diameter of workpiece | 3500 mm |
| YOM: | 1977 |
| Control system | NO |
| Max. diameter of workpiece | 320 mm |
| Modul | 6 - |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1790x1375x2200 mm |
| Machine weight | 5420 kg |