| Control system Siemens | Sinumerik 840 C |
| Main motor power | 6-55 kW |
| Travel X-axis | 12500 mm |
| Travel Y-axis | 4149 mm |
| Travel Z-axis | 1600 mm |
| Axis W | 1600 mm |
| Grinding spindle speed | 10 - 800 /min |
| Machine weight | 30000 kg |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 7 bar |
| Axis B | 360 ° |
| Diameter of working spindle | 160 mm |
| Spindle taper | ISO50 . |
| Table dimensions | 2240x2500 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 16 500 × 5 800 × 6 400 mm mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is functional and available for testing.
This used Škoda W 160 horizontal boring machine represents a top-tier solution for precise and powerful machining of oversized workpieces in heavy engineering. The machine is ideal for demanding drilling and milling operations where maximum stability and reliability under high loads are required. Thanks to its robust construction, it enables the efficient processing of complex parts with high precision, significantly increasing productivity and expanding the production capabilities of any professional facility.
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| Travel X-axis | 8000 mm |
| Travel Y-axis | 3000 mm |
| Spindle speed | 10 - 3000 /min. |
| Spindle travel - W axis | 730 mm |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Travel Z-axis | 900 mm |
| Axis V | 2400 mm |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Fanuc 32i |
| Diameter of working spindle | 180 mm |
| Travel X-axis | 9130 mm |
| Travel Y-axis | 3980 mm |
| Z axis travel | 1900 mm/min |
| Axis W | 1200 mm |
| Spindle speed | 1 - 800 /min. |
| Ram dimensions | 420x420 mm |
| Ram travel (Z) | 1150 mm |
| Main motor power | 100 kW |
| Max. diameter of milled wheel | 240 mm |
| X-axis rapid feed | 0-4000 m/min |
| Y-axis rapid feed | 0-4000 m/min |
| Z-axis rapid feed | 0-4000 m/min |
| Machine dimensions l x w x h | 16000 x 4000 x 8000 mm |
| Machine weight | 130000 kg |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Table dimensions | 2 pcs. 6000x2000 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | 802 D si |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| Travel X-axis | 3200 mm |
| Travel Y-axis | 2300 mm |
| Spindle speed | 2 - 1000 /min. |
| Spindle travel - W axis | 1120 mm |
| Cooling through spindle | NO |
| Tool magazine | NO |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Travel Z-axis | 450 mm |
| Main motor power | 18 kW |
| Machine weight | 25000 kg |
| YOM: | 1989 |
| Control system | YES |
| Control system ECS | |
| Diameter of working spindle | 160 mm |
| Travel X-axis | 15500 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Spindle speed | 0 - 1500 /min. |
| Spindle travel - W axis | 800 mm |
| Cooling through spindle | NO |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| Spindle taper | . |
| Travel Z-axis | 3500 mm |
| Main motor power | 55 kW |
| Max. travel of table | 2000 mm |
| Milling head | YES |
| YOM: | 2018 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 640 |
| Diameter of working spindle | mm |
| Travel X-axis | 6000 mm |
| Travel Y-axis | 2500 mm |
| Spindle speed | 0 - 5000 /min. |
| Spindle travel - W axis | mm |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 40 bar |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 40 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Travel Z-axis | 1250 mm |