| Max. diameter of bended tube | 65 mm |
| Thickness of tube-wall | 2,2 mm |
| Drive type bender | Hydraulický |
| Machine weight | 4000 kg |
| Main motor power | 50 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 5 100 × 1 200 × 1 500 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition, testing possible by prior arrangement.
Max. bending angle: 190°
Max. bending radius: 220 mm
The Shuz Tung CNC65BRM-1 hydraulic tube bender is an efficient solution for precise metal forming in mass production. This robust machine enables complex spatial bending with high repeatability, ideal for demanding industrial applications. Advanced CNC control ensures a smooth processing workflow and minimal error rates. The machine is in good condition and remains fully available for testing and demonstration under power upon prior agreement to verify its operational capabilities.
| YOM: | 1999 |
| Max. diameter of bended tube | 42 mm |
| Thickness of tube-wall | 6 mm |
| Drive type bender | Hydraulický |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x650x1150 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2002 |
| Max. diameter of bended tube | 18 mm |
| Thickness of tube-wall | 1 mm |
| Drive type bender | Hydraulický |
| Machine weight | 3900 kg |
| Main motor power | 8 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 2015 |
| Max. diameter of bended tube | 76 mm |
| Thickness of tube-wall | 3 mm |
| Drive type bender | Hydraulický |
| Machine dimensions l x w x h | 8900 x 1200 x 1850 mm |
| Machine weight | 4850 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2019 |
| Max. diameter of bended tube | 76 mm |
| Thickness of tube-wall | 3 mm |
| Drive type bender | Hydraulický |
| Max. length of workpiece | 6000 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 8900x1200x1850 mm |
| Machine weight | 4850 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2020 |
| Max. diameter of bended tube | 76 mm |
| Thickness of tube-wall | 3 mm |
| Drive type bender | Hydraulický |
| Max. length of workpiece | 6000 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 8900x1200x1850 mm |
| Machine weight | 4850 kg |
| Control system | NO |