| Макс. длина заготовки | 12000 mm |
| Макс. ширина заготовки | mm |
| Макс. толщина листа | 16 mm |
| Мощность лазера | 3500 W |
| Fiber | Да |
| Масса станка | 100 000 kg |
| Макс. масса заготовки | 100 kg/m kg |
| Система управления Siemens | |
| Кол-во управляемых осей | 5 |
Компания не несет ответственности за любые неточности или пробелы в информации на данном Сайте
Condition: The machine is in good condition, currently disconnected. Inspection is possible by prior appointment.
Technical Specifications
Longitudinal travel of the laser head (X-axis): 2,000 mm
Vertical travel of the laser head (Y-axis): 700 mm
Laser head piston travel (Z-axis): 700 mm
Laser head oscillation (B-axis): -45° / -135°
Laser head rotation (C-axis): ±45°
Max. workpiece diameter (circular cross-section): 355 mm
Min. workpiece diameter (circular cross-section): 30 mm
Max. workpiece dimensions (square cross-section): 260 × 260 mm
Min. workpiece dimensions (square cross-section): 30 × 30 mm
Max. workpiece dimensions (rectangular cross-section): 300 × 200 mm
Min. workpiece dimensions (rectangular cross-section): 30 × 30 mm
Min. workpiece length: 3 m
Max. workpiece weight: 100 kg/m
Travel path: 1,540 mm
Cutting head: 3D laser head
Operator panel (HMI): SIEMENS SIMATIC FLAT PANEL TOUCH
Installed power: 70 kW
Power supply: 3x 400 V; 50 Hz
Description:
This 5-axis fiber laser, BLM Group ADIGE SYS JUMBO LT14, represents a high-performance solution for precision 3D cutting of large-scale tubes and profiles. Thanks to its advanced cutting head and SIEMENS control system, it enables efficient processing of heavy workpieces with high geometric variability. The machine is ideal for demanding industrial applications requiring precision and reliability when handling oversized material lengths. The unit is in good condition, currently disconnected, and ready for inspection upon agreement.
| Год изготовления: | 2007 |
| Макс. длина заготовки | 3000 mm |
| Макс. ширина заготовки | 1500 mm |
| Макс. толщина листа | 20 mm |
| Мощность лазера | 3200 W |
| Fiber | Нет |
| Макс. масса заготовки | 900 kg |
| Размеры ДхШхВ | 8800 x 6010 x 2400 mm |
| Масса станка | 12000 kg |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2019 |
| Макс. длина заготовки | 3000 mm |
| Макс. ширина заготовки | 1500 mm |
| Макс. толщина листа | 15 mm |
| Мощность лазера | 4000 W |
| Fiber | Да |
| Макс. масса заготовки | 890 kg |
| Масса станка | 13000 kg |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2015 |
| Макс. длина заготовки | 3000 mm |
| Макс. ширина заготовки | 1500 mm |
| Макс. толщина листа | 12 mm |
| Мощность лазера | 750 W |
| Fiber | Да |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2005 |
| Макс. длина заготовки | 3000 mm |
| Макс. ширина заготовки | 1500 mm |
| Макс. толщина листа | 12 mm |
| Мощность лазера | 2000 W |
| Общая потребляемая мощность | 71 kVA |
| Масса станка | 11500 kg |
| Размеры ДхШхВ | 9800x5300x2000 mm |
| ЧПУ | Нет |
| Год изготовления: | 2018 |
| Макс. длина заготовки | 4000 mm |
| Макс. ширина заготовки | 2000 mm |
| Макс. толщина листа | 20 mm |
| Мощность лазера | 4000 W |
| Fiber | Нет |
| Масса станка | 14500 kg |
| ЧПУ | Нет |