| Średnica toczenia | 3000 mm |
| Odległość między kłami | mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 2500 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
Accessories: Tracer attachment (copying attachment).
The Heylingenstaedt conventional center lathe represents a robust solution for precise and efficient machining of large rotary components. This powerful machine is an ideal choice for demanding industrial operations focused on heavy engineering and single-part or small-batch production. Thanks to its design, it ensures high stability when working with heavy workpieces and allows for the reliable execution of turning operations. Investing in this proven equipment brings increased capacity and flexibility to your workshop.
| Rok produkcji: | 0 |
| Średnica toczenia | 840 mm |
| Odległość między kłami | 2750 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 6000 kg |
| Średnica toczenia nad suportem | 530 mm |
| Przejście przez wrzeciono | 82 mm |
| Obroty wrzeciona | 7 - 900 /min. |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1972 |
| Średnica toczenia | 1600 mm |
| Odległość między kłami | 10000 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 28000 kg |
| Obroty wrzeciona | 0 - 355 /min. |
| Średnica toczenia nad suportem | 1200 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 12000 x 2800 x 2400 mm |
| Ciężar maszyny | 46200 kg |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Siemens | Sinumerik 802 C |
| Rok produkcji: | 0 |
| Średnica toczenia | mm |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1400 mm |
| Długość toczenia | 8000 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1966 |
| Średnica toczenia | 1600 mm |
| Odległość między kłami | 3000 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1500 kg |
| Moc głównego elektrosilnika | 40 kW |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 1976 |
| Średnica toczenia | 2000 mm |
| Odległość między kłami | 8000 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 60000 kg |
| Ciężar maszyny | 36400 kg |
| Moc głównego elektrosilnika | 60 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 14500 x 3600 x 2950 mm |
| Ciężar urządzenia | 47000 kg |
| System sterowania | nie |