| System sterowania FADAL | |
| 1899 x 673 | |
| Przejazd osi X | 1651 mm |
| 889 | |
| 864 | |
| - | |
| Liczba osi sterowanych | 3 |
| Napędzane narzędzia | tak |
| Ilość pozycji narzędzi (z tego napędzanych) | 24 |
| 14000 | |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 2000 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is functional; retesting is possible.
The FADAL VMC 6535 HT vertical machining center represents a powerful and reliable solution for demanding milling operations and precision machining of larger workpieces. Thanks to its robust construction and the proven FADAL control system, this machine is an ideal choice for engineering plants seeking efficiency in both piece and series production. The machine's design ensures high stability during cutting and easy access to the workspace, which significantly facilitates material handling and shortens production setup times.
| Rok produkcji: | 2025 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Heidenhain | TNC 620 |
| 1300 x 600 | |
| Przejazd osi X | 1000 mm |
| 600 | |
| 660 | |
| 0 - 10000 | |
| Liczba osi sterowanych | 3 |
| tak | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| Rozmiary d x sz x w | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| 5500 | |
| tak | |
| 24 |
| Rok produkcji: | 2005 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Heidenhain | TNC 530 |
| 600x1000 | |
| Przejazd osi X | 630 mm |
| 560 | |
| 560 | |
| 0 - 12000 | |
| Liczba osi sterowanych | 5 |
| tak | |
| HSK 63 | |
| 600 | |
| 24 | |
| Moc głównego elektrosilnika | 15/10 kW |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 500 kg |
| 7500 | |
| Rozmiary d x sz x w | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| Rok produkcji: | 2024 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Heidenhain | TNC 620 |
| 1300 x 600 | |
| Przejazd osi X | 1000 mm |
| 600 | |
| 660 | |
| 0 - 10000 | |
| Liczba osi sterowanych | 3 |
| tak | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| Rozmiary d x sz x w | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| 5500 | |
| tak | |
| 24 |
| Rok produkcji: | 2011 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Heidenhain | TNC 530 |
| 1300 x 600 | |
| Przejazd osi X | 1016 mm |
| 610 | |
| 710 | |
| 0 - 10000 | |
| Liczba osi sterowanych | 3 |
| tak | |
| ISO 40 | |
| tak | |
| 24 | |
| 5500 |
| Rok produkcji: | 2022 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Haas | |
| 500 | |
| Przejazd osi X | 762 mm |
| 508 | |
| 508 | |
| 0 - 8100 | |
| Liczba osi sterowanych | 5 |
| tak | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| tak | |
| 30+1 | |
| -35/120 | |
| Oś C | 360 ° |
| 300 | |
| 122 | |
| 6463 |