| Sistem de control Fidia | M20 / MNC594 |
| Dimensiunile suprafeței de lucru a mesei | 5000x3000 mm |
| Deplasarea pe axa X | 5100 mm |
| Pasajul între coloane | 3500 mm |
| Distanța dintre masă și traversă | 2000 mm |
| Deplasarea pe axa Y | 3800 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 1500 mm |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 14000 x 7500 x 6400 mm |
| Geutatea mașinii | 125000 kg |
| Axa C | 360 ° |
| Viteza de apropiere | 180 ° |
| Axa B | 180 ° |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
Tool Taper: ISO 50
Control System: Fidia M20 MNC594
Axis Travel: * X: 5,100 mm
Y: 3,800 mm
Z: 1,500 mm
C: 360° (1×)
A/B: ±185°
Power Supply: 3×400 V, 135 kVA
The machine is currently disconnected. Complete documentation is available.
Description: The DUFIEUX Vertamill 235 FN22 portal milling machine represents a high-performance solution for the precision machining of large and heavy workpieces. Thanks to its robust construction and advanced Fidia control system, this machine is ideal for demanding milling operations in toolrooms or the aerospace industry. It offers excellent stability and flexibility when machining complex shapes, ensuring high production efficiency and precise results even for technologically challenging projects requiring maximum reliability.
| An fabricație: | 2023 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Heidenhain | TNC 640 |
| Dimensiunile suprafeței de lucru a mesei | 6000 x 2500 mm |
| Deplasarea pe axa X | 6000 mm |
| Pasajul între coloane | 3200 mm |
| Distanța dintre masă și traversă | 1900 mm |
| Conicitatea axului | ISO 50 . |
| Viteza axului | 40 - 5500 /min. |
| Încărcarea maximă a mesei | 22000 kg |
| Deplasarea pe axa Y | 3200 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 1250 mm |
| Geutatea mașinii | 88000 kg |
| Puterea motorului principal | 41 kW |
| Avansul rapid | 10 m/min |
| Consumul total de energie | 83 kVA |
| Avansul de lucru | 1-8000 mm/min |
| Dimensiunile berbecului | 500x450 mm |
| Pasajul maxim sub fața axului/arborelui | 1800 mm |
| An fabricație: | 0 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Heidenhain | TNC 640 |
| Dimensiunile suprafeței de lucru a mesei | 4000x2000 mm |
| Deplasarea pe axa X | 4000 mm |
| Pasajul între coloane | 2500 mm |
| Distanța dintre masă și traversă | 1890 mm |
| Deplasarea pe axa Y | 2700 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 1250 mm |
| Viteza axului | 0 - 5500 /min. |
| Încărcarea maximă a mesei | 15 000 kg |
| An fabricație: | 2011 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840 D |
| Dimensiunile suprafeței de lucru a mesei | 1600x4000 mm |
| Deplasarea pe axa X | 4200 mm |
| Pasajul între coloane | 2100 mm |
| Încărcarea maximă a mesei | 10 000 kg |
| Deplasarea pe axa Y | 2300 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 1250 mm |
| Conicitatea axului | ISO 50 . |
| Viteza axului | 40 - 6000 /min. |
| Cuplul maxim al axului | 1050/1435 Nm |
| Avansul rapid | 10 m/min |
| Puterea motorului principal | 30/41 kW |
| Consumul total de energie | 79 kVA |
| Geutatea mașinii | 51000 kg |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 10480 x 5200 x 6120 mm |
| An fabricație: | 1969 |
| Deplasarea pe axa X | 12000 mm |
| Deplasarea pe axa Y | 5300 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 4000 mm |
| Puterea motorului principal | 100 kW |
| Conicitatea axului | ISO 60- . |
| Dimensiunile suprafeței de lucru a mesei | 12000 / 4700 mm |
| Sistem de control | nu |
| An fabricație: | 2013 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensiunile suprafeței de lucru a mesei | 2000x1300 mm |
| Deplasarea pe axa X | 2000 mm |
| Pasajul între coloane | 1700 mm |
| Distanța dintre masă și traversă | 1225 mm |
| Deplasarea pe axa Y | 1600 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 1200 mm |
| Conicitatea axului | ISO 50 . |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 7580x5355x4043 mm |
| Geutatea mașinii | 25000 kg |
| Viteza axului | 0 - 10000 /min. |
| Numărul axelor acționate | 5 |