| Sistema de control Fanuc | 160 i - MB control |
| Diámetro máx. de la rueda de rectificado | mm |
| Dimensiones máx. de la pieza mecanizada | 360x250x250 mm |
| Dimensiones de la mesa | 900x260 mm |
| Carrera de eje X | 370 mm |
| Carrera de eje Y | 250 mm |
| Carrera de eje Z | 270 mm |
| Giros del husillo | 2000 - 9000 /min. |
| Potencia del motor eléctrico principal | 4 kW |
| Eje A | 0,001 ° |
| Eje C | +- 180 ° |
| Peso de la máquina | 4000 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1470x2450x2170 mm |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in good technical condition; testing under power is possible.
Software: 5-axis QUINTO.
The Schneeberger NORMA 75 tool grinder, equipped with the Fanuc 160 i-MB control system, represents a high-precision solution for complex sharpening and production of cutting tools. Thanks to its rigid construction and advanced control, the machine is ideal for demanding grinding operations in toolrooms where maximum flexibility and repeatable accuracy are required. This compact grinder effectively combines the reliability of the Swiss brand with intuitive operation, bringing the user a significant increase in the efficiency of the entire production process.