| Longitud máx. de corte | 1300 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 4 mm |
| Tipo de accionamiento de las tijeras | Mechanický |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
Machine in good operating condition and constantly in use. Can be tested under power.
Light curtains
Electric backgauge
Four-stroke and two-stroke modes
Control panel
Description:
The Bernardo MTB 1300x4 NC guillotine shears represent an efficient solution for precision sheet metal cutting in metalworking. This mechanical machine with NC control is maintained in good operating condition and remains connected, allowing for immediate testing. Key advantages include an electric backgauge and a clear control panel, which enhance operator comfort. Workplace safety is ensured by integrated light curtains. The device offers both four-stroke and two-stroke operating modes for flexible use in workshop practice.
| Año de fabricación: | 2011 |
| Sistema de control | No |
| Longitud máx. de corte | 3100 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 6 mm |
| Tipo de accionamiento de las tijeras | Hydraulický |
| Potencia del motor eléctrico principal | 11 kW |
| Número de carreras | 20 /min |
| Peso de la máquina | 5500 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 3900x2560x1560 mm |
| Año de fabricación: | 1990 |
| Sistema de control | Sí |
| Longitud máx. de corte | 3150 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 16 mm |
| Tipo de accionamiento de las tijeras | Hydraulický |
| Potencia del motor eléctrico principal | 43 kW |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Peso de la máquina | 16 300 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Longitud máx. de corte | 1250 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 3 mm |
| Tipo de accionamiento de las tijeras | Mechanický |
| Recorrido del tope trasero | 500 mm |
| Potencia del motor eléctrico principal | 2,2 kW |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1620x1403x1190 mm |
| Peso de la máquina | 1600 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Longitud máx. de corte | 1250 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 3 mm |
| Tipo de accionamiento de las tijeras | Mechanický |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2000 |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Haco | |
| Longitud máx. de corte | 3050 mm |
| Grosor máx. de la chapa | 8 mm |
| Tipo de accionamiento de las tijeras | Hydraulický |