| Longueur de coupe maxi | 1300 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 4 mm |
| Type d'entraînement des scisseaux | Mechanický |
Sujet au changement de paramètres techniques.
Machine in good operating condition and constantly in use. Can be tested under power.
Light curtains
Electric backgauge
Four-stroke and two-stroke modes
Control panel
Description:
The Bernardo MTB 1300x4 NC guillotine shears represent an efficient solution for precision sheet metal cutting in metalworking. This mechanical machine with NC control is maintained in good operating condition and remains connected, allowing for immediate testing. Key advantages include an electric backgauge and a clear control panel, which enhance operator comfort. Workplace safety is ensured by integrated light curtains. The device offers both four-stroke and two-stroke operating modes for flexible use in workshop practice.
| Année de production: | 2011 |
| Système de contrôle | NON |
| Longueur de coupe maxi | 3100 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 6 mm |
| Type d'entraînement des scisseaux | Hydraulický |
| Puissance du moteur principal | 11 kW |
| Nombre de coups | 20 /min |
| Poids totale de la machine | 5500 kg |
| Dimensions hors tout | 3900x2560x1560 mm |
| Année de production: | 1990 |
| Système de contrôle | OUI |
| Longueur de coupe maxi | 3150 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 16 mm |
| Type d'entraînement des scisseaux | Hydraulický |
| Puissance du moteur principal | 43 kW |
| Dimensions hors tout | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Poids totale de la machine | 16 300 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Longueur de coupe maxi | 1250 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 3 mm |
| Type d'entraînement des scisseaux | Mechanický |
| Déplacement de la butée arrière | 500 mm |
| Puissance du moteur principal | 2,2 kW |
| Dimensions hors tout | 1620x1403x1190 mm |
| Poids totale de la machine | 1600 kg |
| Année de production: | 0 |
| Longueur de coupe maxi | 1250 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 3 mm |
| Type d'entraînement des scisseaux | Mechanický |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2000 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Haco | |
| Longueur de coupe maxi | 3050 mm |
| Epaisseur maxi de tole | 8 mm |
| Type d'entraînement des scisseaux | Hydraulický |