| Système de contrôle Haas | NGC |
| 3048 x 711 | |
| Course X | 3048 mm |
| 1016 | |
| 762 | |
| 0 - 7500 | |
| Nombre axes controlés | 3 |
| OUI | |
| 21 | |
| ISO 50 | |
| OUI | |
| 30 |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in very good condition and is currently connected. Testing is possible.
Screw-type chip conveyor.
Wireless probing system set for tool measurement (radius and length), workpiece probing and setup, and inspection cycles. Includes SO, MACRO, COORD, and VPS (Visual Programming System).
Thermal compensation for ball screws.
Auxiliary 25 µm filter system, essential for machining cast iron, aluminum, wood, phenolic resin-based materials, and other dusty materials.
The Haas VF-11/50-NGC vertical machining center represents a high-performance solution for precision milling of large and heavy workpieces. Thanks to the modern NGC control system and robust construction with an ISO 50 taper, the machine is ideal for heavy-duty machining in toolrooms as well as demanding mass production. The main benefit is the large table work area combined with high rigidity, allowing for efficient processing of space-intensive parts while maintaining maximum precision and cutting process stability.
| Année de production: | 2025 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Heidenhain | TNC 620 |
| 1300 x 600 | |
| Course X | 1000 mm |
| 600 | |
| 660 | |
| 0 - 10000 | |
| Nombre axes controlés | 3 |
| OUI | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm | |
| 5500 | |
| OUI | |
| 24 |
| Année de production: | 2005 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Heidenhain | TNC 530 |
| 600x1000 | |
| Course X | 630 mm |
| 560 | |
| 560 | |
| 0 - 12000 | |
| Nombre axes controlés | 5 |
| OUI | |
| HSK 63 | |
| 600 | |
| 24 | |
| Puissance du moteur principal | 15/10 kW |
| Poids maxi de la piece a usiner | 500 kg |
| 7500 | |
| cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) |
| Année de production: | 2024 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Heidenhain | TNC 620 |
| 1300 x 600 | |
| Course X | 1000 mm |
| 600 | |
| 660 | |
| 0 - 10000 | |
| Nombre axes controlés | 3 |
| OUI | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| 2700 x 3000 x 2940 | |
| 5500 | |
| OUI | |
| 24 |
| Année de production: | 2011 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Heidenhain | TNC 530 |
| 1300 x 600 | |
| Course X | 1016 mm |
| 610 | |
| 710 | |
| 0 - 10000 | |
| Nombre axes controlés | 3 |
| OUI | |
| ISO 40 | |
| OUI | |
| 24 | |
| 5500 |
| Année de production: | 2022 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Haas | |
| 500 | |
| Course X | 762 mm |
| 508 | |
| 508 | |
| 0 - 8100 | |
| Nombre axes controlés | 5 |
| OUI | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| OUI | |
| 30+1 | |
| -35/120 | |
| Axe C | 360 ° |
| 300 | |
| 122 | |
| 6463 |