| 900 | |
| 700 | |
| 500 | |
| 2970 x 3100 x 3320 | |
| 7000 | |
| Peso max. del pezzo lavorato | 3000 kg |
| Dimensioni del banco | 1100 x 900 mm |
Soggetto a modifica dei parametri tecnici.
The machine is in good condition and can be retested by arrangement.
The Charmilles Technologies Form 400 vP represents a high-precision solution for the production of complex molds and dies. This 2012 EDM machine excels in stability during the demanding machining of large workpieces, ensuring top-tier surface quality and dimensional accuracy. Thanks to its design, it is ideal for toolrooms seeking reliability and efficiency in the production of precision parts. The equipment offers a modern technological foundation for demanding industrial applications.
| Anno di fabbricazione: | 2017 |
| 600 | |
| 400 | |
| 400 | |
| Peso max. del pezzo lavorato | 1000 kg |
| 100 | |
| Dimensioni massime del pezzo da lavorare | 1000x700x400 mm |
| 1600 x 2700 x 2858 | |
| 4200 | |
| Sistema di controllo | No |
| Anno di fabbricazione: | 2014 |
| 1000 | |
| 600 | |
| 500 | |
| Peso max. del pezzo lavorato | 4500 kg |
| Sistema di controllo | Sì |
| 6000 | |
| Dimensioni del banco | 1250x750 mm |
| Anno di fabbricazione: | 2015 |
| 600 | |
| 500 | |
| 300 | |
| 875 | |
| Dimensioni del banco | 750x300 mm |
| Peso max. del pezzo lavorato | 300 kg |
| 1345×940×2040 | |
| Sistema di controllo | No |
| Anno di fabbricazione: | 2006 |
| 350 | |
| 270 | |
| 270 | |
| Dimensioni del banco | 550 × 350 mm |
| 2300x1600x2400 | |
| 1600 | |
| Peso max. del pezzo lavorato | 500 kg |
| Sistema di controllo | No |
| Anno di fabbricazione: | 2017 |
| 600 | |
| 400 | |
| 400 | |
| 1000 | |
| 700 | |
| Altezza max. del pezzo lavorato | 400 mm |
| Peso max. del pezzo lavorato | 100 kg |
| 4 | |
| Asse C | ° |
| 4400 | |
| Sistema di controllo | Sì |
| Dimensioni del banco | 800x600 mm |