| Munkadarab max. méretei | 530x320x200 mm |
| A munkadarab max. súlya | 70 kg |
| A gép súlya | 3000 kg |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2800x1750x2400 mm |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
The machine is in excellent technical condition. Testing under power is possible.
Cleaning process – immersion degreasing with solvent, alternatively with ultrasound:
Immersion
Intermediate drying
Vapor degreasing
Vacuum drying
All steps alternate with basket movement.
Batch dimensions: 530 x 320 x 200 mm
Throughput: 8–10 batches/h (standard program)
Max. batch weight: 70 kg
Solvent: Hydrocarbon, modified alcohol
Solvent capacity: approx. 450 liters
Electrical Output & Requirements:
Heating power: 33 kW
Motor power: 13 kW
Cooling capacity: approx. 15 kW
Total power consumption: approx. 51 kW / 90 A
Operating voltage: 400 V / 50 Hz / 3/N/PE
Compressed air: approx. 6 bar
Exhaust air volume: approx. 63 m³/h
This precision EMO VAIOCS 1G machine represents an efficient solution for specialized metalworking operations requiring high precision and reliability. Designed by the renowned manufacturer EMO for demanding industrial applications, it excels with its rigid construction and stability. Its concept makes it an ideal choice for both single-piece and series production of small components, ensuring maximum repeatability and surface quality. A versatile asset for modern engineering facilities.
| Gyártás éve: | 1966 |
| Névleges alakító erő | 20 t |
| Vésési hosszúság | 1600 mm |
| Asztalméret | 130 mm |
| Összesített teljesítmény | 22 kVA |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 6840x1535x1370 mm |
| A gép súlya | 5200 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2019 |
| A gép súlya | 3000 kg |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 35000x7300x3800 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 0 |
| Rúdanyag max. átmérője | 53, 48, 44, 34, 24.5, 18 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |