| Siemens vezérlőrendszer | Simatic S 5 |
| A köszörülés max. hosszúsága | 600 mm |
| A köszörülés max. szélessége | 400 mm |
| A munkadarab max. magassága | 375 mm |
| Mentése orsó Sanders | Horizontální |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | cca 3000x2700x2500 mm |
| A gép súlya | cca 2100 kg |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
WORK SPACE
Groove: 1 x 14 H7
Table load max.: 600 kg
AXIS X – LONGITUDINAL FEED
Adjustable range: 10 – 650 mm
Table drive: hydraulic
Feed speed: 2 – 28,000 mm/min
Feed rate setting: rotary regulator
Reversal of feed operation: contactless
Track length adjustment: adjustable stops
Table control: with a button
Y AXIS – VERTICAL FEED
Distance of the table from the center of the spindle: 140 – 525 mm
Vertical displacement drive: electromechanical
Vertical feed speed: 180 mm/min
Feed adjustment: electric wheel or button
Smallest allowance: 0.001 mm
Measuring: rotary sensor
Z AXIS – TRANSVERSE FEED
Transverse displacement max..: 400 mm
Transverse feed drive: electromechanical
Cross feed speed: 100 – 1,000 mm/min
Transverse feed for stroke: 0.5 – 40 mm
Transverse shift control: mechanical lever or button
Measuring: screw
AXIS C – GRINDING SHAFT
Motor: 3.7 kW
Spindle speed: 1400 min -1
Grinding disc, standard: 300 x 50 x 76.2 mm
Shaft mounting: precision rolling bearings
Lubrication: constant filling for the entire service life of the headstock
CONTROL SYSTEM
The heart of the control system is a modern SPS SIMATIK S5 (SIEMENS).
The machine in good technical condition, can be testet under power.
| Gyártás éve: | 0 |
| Vezérlőrendszer | nem |
| A köszörülés max. hosszúsága | 630 mm |
| A köszörülés max. szélessége | 200 mm |
| A munkadarab max. magassága | 300 mm |
| Mentése orsó Sanders | |
| Az asztal felfogó felülete | 200 x 630 mm |
| A munkadarab max. súlya | 180 kg |
| Köszörült kerék max. átmérője | 130 mm |
| X irányú mozgás | 630 mm |
| Y irányú mozgás | 200 mm |
| A főmotor teljesítménye | 1,5 kW |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2460 x 1350 x 1480 mm |
| A gép súlya | 1600 kg |
| Gyártás éve: | 1971 |
| Vezérlőrendszer | nem |
| A köszörülés max. hosszúsága | 630 mm |
| A köszörülés max. szélessége | 230 mm |
| A munkadarab max. magassága | 350 mm |
| Mentése orsó Sanders | Horizontální |
| A gép súlya | 1600 kg |
| Gyártás éve: | 0 |
| Vezérlőrendszer | nem |
| A köszörülés max. hosszúsága | 630 mm |
| A köszörülés max. szélessége | 230 mm |
| A munkadarab max. magassága | 500 mm |
| Mentése orsó Sanders | Vertikální |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2710 x 1495 x 1670 mm |
| A gép súlya | 2200 kg |
| Gyártás éve: | 0 |
| Vezérlőrendszer | nem |
| A köszörülés max. hosszúsága | 1000 mm |
| A köszörülés max. szélessége | 320 mm |
| A munkadarab max. magassága | mm |
| Mentése orsó Sanders | Horizontální |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 4000x1936x2260 mm |
| A gép súlya | 5000 kg |
| Gyártás éve: | 2022 |
| Vezérlőrendszer | igen |
| A köszörülés max. hosszúsága | 1015 mm |
| A köszörülés max. szélessége | 405 mm |
| A munkadarab max. magassága | 395 mm |
| Mentése orsó Sanders | Horizontální |
| Asztalméret | 400 x 1000 mm |
| Összesített teljesítmény | 8,5 kVA |
| A gép súlya | 3500 kg |