| Max. Werkstückdurchmesser | 457 mm |
| Modul | 8,5 - |
| Maschinengewicht | 3400 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1 900 × 1 350 × 2 100 mm mm |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
Producer: Drummond
The Drummond Maxicut 3A gear shaper is a reliable solution for precision gear manufacturing in industrial environments. This machine is ideal for operations requiring high rigidity and stability when cutting both internal and external gears. Key benefits include its robust construction and good technical condition, allowing for immediate integration into production with the possibility of testing. Thanks to its versatility, it is well-suited for workshops focused on both single-piece and series production of mechanical drives.
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 500 mm |
| Modul | 6 - |
| Hauptmotorleistung | 3 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2100x1000x2100 mm |
| Maschinengewicht | 3500 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 200 mm |
| Modul | 1-4 - |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1350x950x1720 mm |
| Maschinengewicht | 1800 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 125 mm |
| Modul | 4 - |
| Baujahr: | 1993 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 280 mm |
| Modul | 7 - |
| Maschinengewicht | 2100 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Siemens | |
| Max. Werkstückdurchmesser | 125 mm |
| Modul | 4 - |