| Max. Werkstückdurchmesser | 1000 mm |
| Modul | 10 - |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3120 x 1870 x 2525 mm |
| Maschinengewicht | 10000 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Machine in good technical condition.
The TOS Čelákovice FO 10 gear hobbing machine represents a robust and reliable solution for the precise machining of spur and worm gears. This classic machine is an ideal choice for single-piece and small-batch engineering production, where emphasis is placed on mechanical durability and simple operation. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and long service life, making it an efficient tool for expanding production capacities in the field of conventional gear machining.
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 1000 mm |
| Modul | 10 - |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3120x1870x2525 mm |
| Maschinengewicht | 8700 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 3500 mm |
| Modul | 30 - |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 7 410x 5 400x 4 820 mm |
| Max. Durchmesser des Werkstückes | 3500 mm |
| Baujahr: | 1977 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 320 mm |
| Modul | 6 - |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1790x1375x2200 mm |
| Maschinengewicht | 5420 kg |