| X Weg | 800 mm |
| Y Weg | 600 mm |
| Z Weg | 200 mm |
| Maschinengewicht | 300 kg |
| Max. Drahtdurchmesser | 0,3 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 500 kg |
| Steuerung Fanuc | 31i-WB |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Serviced, in very good condition, approx. 4,800 hours worked.
The machine is in very good condition, connected, and available for testing.
The Fanuc ROBOCUT α-C800iB wire EDM machine represents a high-precision and reliable solution for electrical discharge machining of demanding components. This 2016 model is an ideal choice for tool and mold making, where maximum shape accuracy and surface quality are required. Thanks to the advanced Fanuc 31i-WB control system, it offers intuitive operation and efficient performance. The equipment is regularly serviced, in very good condition, and is ready for a live demonstration under power upon agreement.
| Baujahr: | 2008 |
| X Weg | 350 mm |
| Y Weg | 249 mm |
| Z Weg | 249 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2000 |
| X Weg | 320 mm |
| Y Weg | 220 mm |
| Z Weg | 180 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 500 kg |
| Gesamtleistungsbedarf | 13 kVA |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Fanuc | |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3200 x 2200 x 2000 mm |
| Maschinengewicht | 1200 kg |
| Baujahr: | 1998 |
| X Weg | 520 mm |
| Y Weg | 370 mm |
| Z Weg | 300 mm |
| Achse U | 120 mm |
| Achse V | 120 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 650 kg |
| Maschinengewicht | 2300 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2005 |
| X Weg | 550 mm |
| Y Weg | 350 mm |
| Z Weg | 400 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2600 x 2810 x 2240 mm |
| Maschinengewicht | 2100 kg |
| Max. Werkstückbreite | 700 mm |
| Max. Werkstücklänge | 1200 mm |
| Max. Werkstückhöhe | 400 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 1500 kg |
| Kontrollsystem | ja |
| Baujahr: | 2023 |
| X Weg | 400 mm |
| Y Weg | 300 mm |
| Z Weg | 250 mm |
| Achse U | 150 mm |
| Achse V | 150 mm |
| Max. Tischbelastung | 500 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2190x2590x2230mm mm |
| Maschinengewicht | 3400 kg |
| Kontrollsystem | nein |