| Steuerung Haco | |
| Max. Schnittlänge | 3050 mm |
| Max. Blechdicke | 8 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good condition; testing is possible.
The HACO HSLX 3008 guillotine shears represent a robust hydraulic solution for precise and efficient sheet metal cutting in metal fabrication. This machine is an ideal choice for operations requiring reliability when cutting long formats, ensuring high repeatability and operator comfort thanks to the integrated Haco control system. The hydraulic drive guarantees smooth operation and sufficient power for processing thicker materials, significantly increasing productivity and the quality of the final workpieces.
| Baujahr: | 2011 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schnittlänge | 3100 mm |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 11 kW |
| Hubanzahl | 20 /min |
| Maschinengewicht | 5500 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3900x2560x1560 mm |
| Baujahr: | 1990 |
| Kontrollsystem | ja |
| Max. Schnittlänge | 3150 mm |
| Max. Blechdicke | 16 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 43 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Maschinengewicht | 16 300 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schnittlänge | 1250 mm |
| Max. Blechdicke | 3 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
| Hinteranschlag | 500 mm |
| Hauptmotorleistung | 2,2 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1620x1403x1190 mm |
| Maschinengewicht | 1600 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Schnittlänge | 1250 mm |
| Max. Blechdicke | 3 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2015 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Haco | |
| Max. Schnittlänge | 3100 mm |
| Max. Blechdicke | 13 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 22 kW |
| Maschinengewicht | 9500 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4000x2500x2300 mm |