| M20 / MNC594 | |
| 5000x3000 | |
| X Weg | 5100 mm |
| Durchgang zwischen den Ständern | 3500 mm |
| Durchgang zwischen dem Tisch und dem Querbalken | 2000 mm |
| 3800 | |
| 1500 | |
| 14000 x 7500 x 6400 | |
| 125000 | |
| Achse C | 360 ° |
| Achse A | 180 ° |
| 180 |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Tool Taper: ISO 50
Control System: Fidia M20 MNC594
Axis Travel: * X: 5,100 mm
Y: 3,800 mm
Z: 1,500 mm
C: 360° (1×)
A/B: ±185°
Power Supply: 3×400 V, 135 kVA
The machine is currently disconnected. Complete documentation is available.
Description: The DUFIEUX Vertamill 235 FN22 portal milling machine represents a high-performance solution for the precision machining of large and heavy workpieces. Thanks to its robust construction and advanced Fidia control system, this machine is ideal for demanding milling operations in toolrooms or the aerospace industry. It offers excellent stability and flexibility when machining complex shapes, ensuring high production efficiency and precise results even for technologically challenging projects requiring maximum reliability.
| Baujahr: | 2023 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 640 |
| 6000 x 2500 | |
| X Weg | 6000 mm |
| Durchgang zwischen den Ständern | 3200 mm |
| Durchgang zwischen dem Tisch und dem Querbalken | 1900 mm |
| ISO 50 | |
| 40 - 5500 | |
| 22000 | |
| 3200 | |
| 1250 | |
| 88000 | |
| 41 | |
| 10 | |
| Gesamtleistungsbedarf | 83 kVA |
| Arbietsschub | 1-8000 mm/min |
| Tragbalkendurchschnitt | 500x450 mm |
| Max. fahren unter der Fläche der Spindel | 1800 mm |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 640 |
| 4000x2000 | |
| X Weg | 4000 mm |
| Durchgang zwischen den Ständern | 2500 mm |
| Durchgang zwischen dem Tisch und dem Querbalken | 1890 mm |
| 2700 | |
| 1250 | |
| 0 - 5500 | |
| 15 000 |
| Baujahr: | 2011 |
| Kontrollsystem | ja |
| Sinumerik 840 D | |
| 1600x4000 | |
| X Weg | 4200 mm |
| Durchgang zwischen den Ständern | 2100 mm |
| 10 000 | |
| 2300 | |
| 1250 | |
| ISO 50 | |
| 40 - 6000 | |
| 1050/1435 | |
| 10 | |
| 30/41 | |
| Gesamtleistungsbedarf | 79 kVA |
| 51000 | |
| 10480 x 5200 x 6120 |
| Baujahr: | 1969 |
| X Weg | 12000 mm |
| 5300 | |
| 4000 | |
| 100 | |
| ISO 60- | |
| 12000 / 4700 | |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2013 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 530 |
| 2000x1300 | |
| X Weg | 2000 mm |
| Durchgang zwischen den Ständern | 1700 mm |
| Durchgang zwischen dem Tisch und dem Querbalken | 1225 mm |
| 1600 | |
| 1200 | |
| ISO 50 | |
| 7580x5355x4043 | |
| 25000 | |
| 0 - 10000 | |
| 5 |