| Max. Werkstückdurchmesser | 280 mm |
| Modul | 7 - |
| Maschinengewicht | 2100 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Reinecker AKH 1A gear shaper represents a reliable solution for the precise machining of gears in both piece and series production. This machine is ideal for engineering plants looking for proven mechanical rigidity and long service life in the production of both external and internal gearing. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and high profile accuracy, making it an efficient tool for part refurbishment and custom production with an emphasis on quality and mechanical reliability.
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 500 mm |
| Modul | 6 - |
| Hauptmotorleistung | 3 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2100x1000x2100 mm |
| Maschinengewicht | 3500 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 200 mm |
| Modul | 1-4 - |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1350x950x1720 mm |
| Maschinengewicht | 1800 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 125 mm |
| Modul | 4 - |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Siemens | |
| Max. Werkstückdurchmesser | 125 mm |
| Modul | 4 - |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Werkstückdurchmesser | 500 mm |
| Modul | 6 - |
| Hauptmotorleistung | 3 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2100x1000x2100 mm |
| Maschinengewicht | 3500 kg |