| Max. Werkzeugabmessungen | 530x320x200 mm |
| Max. Werkstückgewicht | 70 kg |
| Maschinengewicht | 3000 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2800x1750x2400 mm |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in excellent technical condition. Testing under power is possible.
Cleaning process – immersion degreasing with solvent, alternatively with ultrasound:
Immersion
Intermediate drying
Vapor degreasing
Vacuum drying
All steps alternate with basket movement.
Batch dimensions: 530 x 320 x 200 mm
Throughput: 8–10 batches/h (standard program)
Max. batch weight: 70 kg
Solvent: Hydrocarbon, modified alcohol
Solvent capacity: approx. 450 liters
Electrical Output & Requirements:
Heating power: 33 kW
Motor power: 13 kW
Cooling capacity: approx. 15 kW
Total power consumption: approx. 51 kW / 90 A
Operating voltage: 400 V / 50 Hz / 3/N/PE
Compressed air: approx. 6 bar
Exhaust air volume: approx. 63 m³/h
This precision EMO VAIOCS 1G machine represents an efficient solution for specialized metalworking operations requiring high precision and reliability. Designed by the renowned manufacturer EMO for demanding industrial applications, it excels with its rigid construction and stability. Its concept makes it an ideal choice for both single-piece and series production of small components, ensuring maximum repeatability and surface quality. A versatile asset for modern engineering facilities.
| Baujahr: | 1966 |
| Presskraft | 20 t |
| Stosslänge | 1600 mm |
| Tischmaße | 130 mm |
| Gesamtleistungsbedarf | 22 kVA |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 6840x1535x1370 mm |
| Maschinengewicht | 5200 kg |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2019 |
| Maschinengewicht | 3000 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 35000x7300x3800 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Stangendurchmesser | 53, 48, 44, 34, 24.5, 18 mm |
| Kontrollsystem | nein |