| Max. Schnittlänge | 3100 mm |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hubanzahl | 18 /min |
| Hauptmotorleistung | 10 kW |
| Maschinengewicht | 6000 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good technical condition.
The MVD B06-3100 hydraulic swing beam shears represent a reliable solution for precise and efficient sheet metal cutting in metal fabrication. This 2014 model combines a robust construction with a modern control system, ensuring high cutting repeatability and easy operation. The machine is ideal for medium-duty operations requiring stable performance and a clean, deformation-free cut. Thanks to its design, it is suitable for a wide range of engineering applications where productivity and long service life are a priority.
| Baujahr: | 2011 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schnittlänge | 3100 mm |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 11 kW |
| Hubanzahl | 20 /min |
| Maschinengewicht | 5500 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3900x2560x1560 mm |
| Baujahr: | 1990 |
| Kontrollsystem | ja |
| Max. Schnittlänge | 3150 mm |
| Max. Blechdicke | 16 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 43 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Maschinengewicht | 16 300 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schnittlänge | 1250 mm |
| Max. Blechdicke | 3 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
| Hinteranschlag | 500 mm |
| Hauptmotorleistung | 2,2 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1620x1403x1190 mm |
| Maschinengewicht | 1600 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Schnittlänge | 1250 mm |
| Max. Blechdicke | 3 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2000 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Haco | |
| Max. Schnittlänge | 3050 mm |
| Max. Blechdicke | 8 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |