| Max. Schnittlänge | 1300 mm |
| Max. Blechdicke | 4 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
Machine in good operating condition and constantly in use. Can be tested under power.
Light curtains
Electric backgauge
Four-stroke and two-stroke modes
Control panel
Description:
The Bernardo MTB 1300x4 NC guillotine shears represent an efficient solution for precision sheet metal cutting in metalworking. This mechanical machine with NC control is maintained in good operating condition and remains connected, allowing for immediate testing. Key advantages include an electric backgauge and a clear control panel, which enhance operator comfort. Workplace safety is ensured by integrated light curtains. The device offers both four-stroke and two-stroke operating modes for flexible use in workshop practice.
| Baujahr: | 2011 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schnittlänge | 3100 mm |
| Max. Blechdicke | 6 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 11 kW |
| Hubanzahl | 20 /min |
| Maschinengewicht | 5500 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3900x2560x1560 mm |
| Baujahr: | 1990 |
| Kontrollsystem | ja |
| Max. Schnittlänge | 3150 mm |
| Max. Blechdicke | 16 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |
| Hauptmotorleistung | 43 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Maschinengewicht | 16 300 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Kontrollsystem | nein |
| Max. Schnittlänge | 1250 mm |
| Max. Blechdicke | 3 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
| Hinteranschlag | 500 mm |
| Hauptmotorleistung | 2,2 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 1620x1403x1190 mm |
| Maschinengewicht | 1600 kg |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Schnittlänge | 1250 mm |
| Max. Blechdicke | 3 mm |
| Antrieb einer Schere | Mechanický |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2000 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Haco | |
| Max. Schnittlänge | 3050 mm |
| Max. Blechdicke | 8 mm |
| Antrieb einer Schere | Hydraulický |