| Die Abmessungen des Desktop | 1270 × 250 mm |
| X Weg | 700 mm |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Z Weg | 405 mm |
| Y Weg | 390 mm |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good condition; inspection and testing are possible by appointment.
The Poreba FN-2VB knee-type milling machine represents a reliable solution for precise milling operations in both piece and serial mechanical engineering production. Thanks to its robust construction and universal spindle taper, it is ideal for machining a wide range of metal workpieces, from simple flat surfaces to more complex shaped parts. The machine offers excellent stability during operation and intuitive controls, making it an efficient tool for toolrooms and maintenance workshops seeking an optimal balance between performance and floor space requirements.
| Baujahr: | 2001 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 415 |
| Die Abmessungen des Desktop | 1300x305 mm |
| X Weg | 760 mm |
| Y Weg | 381 mm |
| Z Weg | 450 mm |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Spindeldrehzahl | 10 - 4000 /min. |
| Hauptmotorleistung | 7,5 kW |
| Gesamtleistungsbedarf | 15 kVA |
| Maschinengewicht | 2400 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2354x2269x2190 mm |
| Baujahr: | 1994 |
| Kontrollsystem | ja |
| Steuerung Heidenhain | TNC 415 |
| Die Abmessungen des Desktop | 1230x410 mm |
| X Weg | 700 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2500x2500x2450 mm |
| Maschinengewicht | 3200 kg |
| Spindelkegel | SK 30 . |
| Baujahr: | 1989 |
| Kontrollsystem | nein |
| Die Abmessungen des Desktop | 1000x320 mm |
| X Weg | 720 mm |
| Y Weg | 360 mm |
| Z Weg | 420 mm |
| Spindelkegel | ISO 40 . |
| Hauptmotorleistung | 5,5 kW |
| Maschinengewicht | 2310 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 2560x2560x1820 mm |
| Baujahr: | 1985 |
| Kontrollsystem | nein |
| Die Abmessungen des Desktop | 1400 x 400 mm |
| X Weg | 1000 mm |
| Y Weg | 400 mm |
| Z Weg | 450 mm |
| Spindelkegel | ISO 50 . |
| Spindeldrehzahl | 10 - 1800 /min. |
| Hauptmotorleistung | 7.5 kW |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3180 x 3310 x 2400 mm |
| Maschinengewicht | 4400 kg |
| Baujahr: | 1986 |
| Kontrollsystem | nein |
| Die Abmessungen des Desktop | 1800 x 570 mm |
| X Weg | 1400 mm |
| Y Weg | 670 mm |
| Z Weg | 500 mm |
| Hauptmotorleistung | 15 kW |
| Spindeldrehzahl | 0 - 1400 /min. |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3060 x 3175 x 2620 mm mm |
| Maschinengewicht | 6500 kg |